Szokująca prawda o WOŚP

Jutro 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ćwierć wieku już minęło z WOŚP! 

źródło

Od trzech lat Orkiestra gra nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. Dawno, dawno temu, jak biegałam po Gdyni ze skarbonką, usłyszałam od pewnego grumpy dziadka, że on na WOŚP nie da, bo dzieci go nie obchodzą. I o ile większość z nas już raczej z powrotem dziećmi nie będzie, nie każdy też ma zamiar się rozmnażać (bardzo dobrze!), to większość z nas będzie kiedyś stara (no, chyba, że postanowi zginać gdzieś pod kołami pijanego kierowcy albo umernąć na wyjątkowo późno zdiagnozowanego raka).

 Od trzech lat Orkiestra zbiera na cele, które w tym kraju oszołamiającej opieki nad seniorami dają wyjątkowo do myślenia. Oczywiście, in a perfect world, Orkiestra nie byłaby potrzebna, bo państwo byłoby w stanie wyposażyć szpitale, wdrożyć programy profilaktyczne i edukacyjne. Pomarzyć zawsze miło, jednak od tego nic się nie poprawi. 

Poza wspomaganiem szpitali podległych tak dobrze funkcjonującemu ministerstwu <sarcasm alert>, WOŚP robi rzecz ważną. Brzydko mówiąc – zajebiście ważną. Prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Teoretycznie każdy, kto ma prawo jazdy, powinien znać podstawy pierwszej pomocy, wszyscy jednak wiemy, że to fikcja. Tym bardziej uczenie dzieciaków podstaw powinno być priorytetem w edukacji szkolnej. 

Dobrze więc nie być mentalnym terlikiem i zastanowić się, czy zamiast na kościół toruńsko-katolicki, nie przekazać kasy na WOŚP. Nie, oczywiście, Owsiak aniołem ani nadczłowiekiem nie jest. Jakieś swoje wady ma, itp, itd. Jeśli jednak ktoś wierzy w oszczerstwa rzucane pod jego adresem przez różne postaci, z pewnością wierzy także w Reptilianów, zamachy smoleńskie, chemitrailsy i Atlantydę w Zalewie Solińskim. 

Według badań CBOS z 2014 roku, WOŚP cieszy się zaufaniem społecznym 87% ankietowanych. O finansach Orkiestry można poczytać m.in. tutajtutaj o szacunkowych wyliczeniach, ile zebrano od początku istnienia akcji (i o tym, dlaczego są to szacunkowe wyliczenia).

Wspierać można na wiele sposobów, m.in. poprzez oglądanie tego „dzieła” (polecam z wyłączonym dźwiękiem ;))

 

P.S. jak szukacie jeszcze bardziej szokującej lub jeszcze prawdziwszej prawdy o Orkiestrze, to niestety musicie zamiast w oficjalne dane zagłębić się w teorie kilku badaczy prawdy 😉 <tu wstaw Muldera i podpis „The truth is out there”>

jovi

  • Pamiętam jak jako nastolatka chodziłam z puszką WOŚP 🙂

    • ja też w licealnych czasach, później już inne formy wspierania 😉