Pogańska Wielkanoc

Było już o pogańskich korzeniach świąt Bożego Narodzenia, wpis okazał się być całkiem popularny, zatem parę słów o Wielkanocy.

 

Za licznymi źródłami – Wielkanoc jest świętem obchodzonym przez chrześcijan, upamiętniających zmartwychwstanie Jezusa, jednak korzenie święta wywodzą się z obrzędów pogańskich. Jak w przypadku Bożego Narodzenia i innych świąt – łatwiej było podczas ekspansji chrześcijaństwa lokalne zwyczaje adaptować, niż je zwalczać. Pierwsi chrześcijanie Wielkanocy nie obchodzili.

 

Poganie obchodzili święto Wielkiej Nocy wiosną, jako uroczyste rozpoczęcie nowego cyklu rocznego (Boże Narodzenie to przesilenie zimowe, czyli zwycięstwo jasności na ciemnością) i odrodzenie życia w naturze. Wiązało się to także z czczeniem bóstw płodności, obfitości i urodzaju – u Słowian było to święto Jaryły, na Bliskim Wschodzie – bogini Isztar, od której imienia pochodzi anglojęzyczna nazwa Wielkanocy, Easter. 

 

Zastanawiało was kiedyś, dlaczego Wielkanoc jest, podobnie jak koniec świata, świętem ruchomym? Mimo wszelkich nieścisłości Biblii teoretycznie przecież można ustalić datę śmierci, skoro da się „ustalić” datę urodzin? O ile jednak święto zimowego przesilenia wypada co roku w tym samym terminie, z ewentualną różnicą jednego dnia, o tyle święto początku wiosny, które właśnie obchodzimy, jest tradycyjnie uzależnione od pełni Księżyca. Konkretnie od pierwszej wiosennej pełni, ktora jest nieomylnym znakiem nadejścia nowej pory roku. Chrześcijanie obchodziliby zatem Wielkanoc razem z żydowską Paschą, jednak sobór nicejski zdecydował, że przecież wspólnie się nie godzi świetować, stąd przesunięcie terminu zmartwychwstania.

 

Symbolika:

– święcenie pokarmów – prawdopodobnie pochodzi z Włoch, w Polsce praktykowane od ok XII wieku. Nadawanie jedzeniu mocy życiowej. 

– zając – w naszym kręgu kulturowym uczy się dzieci, że zając jest symbolem wielkanocnym, bo jako pierwszy ujrzał zmartwychwstałego Jezusa, śpiąc z otwartymi oczami. W rzeczywistości zając jest symbolem płodności. 

– baranek – zwierzę ofiarne, nie tylko w tradycyji chrześcijańskiej. Odwieczny symbol niewinnej ofiary składanej bóstwom.

– malowanie jajek – związane z czczeniem prasłowiańskiego symbolu życia, siły witalnej i płodności, Pisankom przypisywano właściwości magiczne, przede wszystkim uzdrawiające. 

– rzeżucha –  w starożytnym Rzymie uznawana za symbol zdrowia i siły. W okresie wielkanocnym także symbolizuje siły witalne i odradzające się życie. 

 

 

Ogrom zwyczajów różni się lokalnie, także w obrębie Polski. Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, poszczególne regiony mają swoje charakterystyczne zwyczaje. Możecie być jednak pewni, że większość tych zjawisk była tu jeszcze przed przyjściem religii chrześcijańskiej, lub przyszła z innych rejonów świata. Kiedy więc za pół roku będziecie suszyć głowy swoim małym Brajankom i Dżesikom, że Halloween to nie jest polskie/chrześcijańskie święto, przypomnijcie sobie, co sami obchodzicie 😉

 

 

Zdjęcie Pixabay

jovi