Kocie święto

17 lutego – Dzień Kota.

Z tej okazji kilka kotów popkultury:

 

♠ Jones

Image result for jones cat
źródło

Rudy kocur pokładowy statku USCSS Nostromo, wystąpił w Obcy. Ósmy pasażer Nostromo (1979) i Obcy. Decydujące starcie. (1986). Wraz z Ripley przeżył spotkanie z obcym, przyczyniając się wcześniej do śmierci jednego z członków załogi frachtowca. Pojawia się również w grach o ksenomorfie, w książkowej wersji Obcego kilka fragmentów jest opowiedzianych z perspektywy Jonesa. Istnieje też krótka książeczka My day by Jones: a Cat’s View of Alien. Tak, to co nie udało się E.L. James (opowiedzenie „romansu” z perspektywy penisa) to udało się Anne Bilson – przedstawienie znanej nam już historii  z perspektywy kota. 

Postać kota w filmie to nawiązanie do prastarej tradycji kotów okrętowych – w końcu nigdy nie wiadomo, jaki szkodnik wlezie na pokład. 
 
♠ Chester, kot z Cheshire
 
Image result for cheshire cat
źródło
Oczywiście Chestera znamy z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrola i nakręconych na jej podstawie animacji Disneya i filmów Tima Burtona.
Jest jednak jeszcze jedno oblicze Chestera – pochodzi z opowiadania Złote Popołudnie ze zbioru „Coś się kończy, coś się zaczyna” Sapkowskiego.  Tu kot z Cheshire jest demonem, kocim władcą, „tygrysem, gorejącym w gęstwie nocy” – krótko mówiąc, wspaniałą postacią 😉
Jeśli jeszcze nie czytaliście tego krótkiego dziełka, zróbcie to koniecznie. Najlepiej latem. W złote popołudnie. 
„Było smaszno. I smutcholijnie. Jak to u nas”.  
 
 
♠ Salem Saberhagen
 
Image result for salem cat
źródło
Postać znana z Sabriny, nastoletniej czarownicy. W ciele kota żyje czarownica, skazana przez zgromadzenia na pokutę za próbę podbicia świata / zależnie od medium wersje zdarzeń się różnią – inaczej w komiksach, inaczej w serialu/. Kot, który śpiewa, daje złe rady, jest sarkastyczny, egocentryczny i żarty. Chowaniec Sabriny. Tu kilka wybranych scenek z udziałem Salema. Na stronie Chiodo Brothers można też zobaczyć filmy pokazujące, jak kręcono sceny z kotem poruszanym na 30 sposobów.
 
♠  Koko i Yum Yum
Image result for the cat who
źródło
Chcecie coś poczytać z kotami? Polecam serię kryminałów Kot, który…, autorstwa Lilian Jackson Brown. W serii ukazało się 30 tomów przygód detektywa James Qwillerana i jego dwóch kotów syjamskich, Kao K’o-Kung i Yum Yum, pomagających mu w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. 
 
 
♠  A jakbyście chcieli aktywnie poświętować Dzień Kota, to odwiedzajcie np. Sklep Charytatywny Burasek albo inne prokocie instytucje =^.^= 

jovi